Teplárny Brno, a.s., přijaly nabídku účastnit se evropského projektu nazvaného "Zlepšení výkonu systémů dálkového vytápění ve střední a východní Evropě", zkráceně "KeepWarm", vycházejícího z 8. rámcového programu pro výzkum a inovace - Horizont 2020, výzva EE2 "Zlepšení výkonu neefektivních sítí dálkového vytápění", který koordinuje německá společnost GIZ.
Projekt podpoří modernizaci dálkového vytápění a kombinované výroby tepla a elektřiny s cílem zvýšit energetickou účinnost a snížit emise skleníkových plynů. Využívání systémů dálkového vytápění pro zajištění tepla je nejúčinnějším řešením v hustě osídlených oblastech. Většina sítí dálkového vytápění a kogenerace však naléhavě potřebuje modernizaci s cílem zlepšit energetickou účinnost. Vzhledem k tomu, že převládajícími zdroji energie jsou stále fosilní paliva (ropa, plyn nebo uhlí), intervence jsou ještě naléhavější.
Vzhledem k vysoké závislosti na dovážených fosilních palivech a velkému potenciálu pro energeticky efektivní dálkové vytápění v České republice je potřeba podpořit dosažení ambiciózních energetických a klimatických cílů, které jsou v souladu s cíli EU. S podporou projektu KeepWarm se snažíme zvýšit zatím nedostatečné povědomí o výhodách systému dálkového vytápění a kogenerace v České republice.
Projekt je pro nás zvlášť zajímavý, protože je zaměřen na modernizaci sítí, zvýšení efektivity zařízení, řízení organizace, optimalizaci používaných paliv, distribuční sítě a zvýšení atraktivity pro naše zákazníky. Dále vítáme možnost poznat a využít zkušeností partnerů z jiných evropských zemí. Projekt je v souladu s naší strategií, zaměřenou na rozsáhlou rekonstrukci a modernizaci distribuční sítě pro dálkové vytápění, kde postupně nahrazujeme zastaralé neefektivní parovody za modernější horkovodní potrubí.
Ve spolupráci s Teplárenským sdružením ČR, jakožto členem projektového konsorcia, budeme spolupracovat na 23 pilotních programech v sedmi cílových zemích - konkrétně Rakousku, Chorvatsku, České republice, Lotyšsku, Srbsku, Slovinsku a Ukrajině.