Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czKombinovaná výroba elektřiny a tepla

Když se řekne KVET

Teplárny Brno vyrábí více než 85 % své produkce tepla dodávaného do sítě centrálního zásobování teplem kogeneračním způsobem. Kogenerace, neboli kombinovaná výroba elektřiny a tepla (KVET) umožňuje maximálně efektivní využití vstupního paliva tím, že se v jednom výrobním procesu současně produkuje teplo dodávané odběratelům a elektřina dodávaná do distribuční soustavy.

Přínosy KVET

 

Teplárny Brno a výroba elektřiny

Elektřinu vyrábíme ve výrobnách různých typů a velikostí, od malých kogeneračních jednotek s instalovaným výkonem 22 kWe až po paroplynový blok s instalovaným výkonem 95 MWe. Malé kogenerační jednotky jsou instalovány v plynových kotelnách především v okrajových částech města. Teplo dodávají do lokálních tepelných soustav, elektřinu pak prodáváme společně s elektřinou vyrobenou procesem kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) ve velkých teplárenských zdrojích Špitálka, Červený Mlýn a Brno-sever.

V provozech Špitálka a Brno-sever je elektřina vyráběna na protitlakých turbínách s instalovaným výkonem od 4 MWe do 30 MWe. V provozu Červený mlýn je instalován moderní paroplynový teplárenský blok, který tvoří plynová turbína, spalinový kotel a parní protitlaká turbína, o celkovém elektrickém výkonu 95 MWe a tepelném výkonu 86 MWt. Dodávaný elektrický výkon je u těchto zdrojů přímo závislý na množství tepla, dodávaného do soustavy centrálního zásobování teplem v Brně.

Paroplynový blok na Červeném mlýně

Plynová turbína na Červeném mlýně může díky přímo připojenému bypassovému komínu vyrábět elektřinu bez závislosti na odběru tepla. Paroplynový blok díky svým dynamickým vlastnostem může kromě dodávky silové elektřiny poskytovat také regulační výkon, využitelný pro stabilizaci provozu elektrizační soustavy České republiky (ES ČR) prostřednictvím tzv. podpůrných služeb (PpS). Elektrický výkon paroplynu nebo spalovací turbíny je v tomto případě dálkově řízen v předem sjednaném pásmu dispečinkem společnosti ČEPS, která je za provoz ES ČR zodpovědná.

V zimních měsících poskytuje teplárna Červený mlýn službu sekundární regulace na točivém stroji. V tomto období je provozována jak spalovací plynová turbína, tak protitlaká parní turbína, které umožňují poskytnout regulační výkon v rozsahu desítek MWe. V období snížených dodávek tepla nakupuje ČEPS od naší společnosti službu 15ti minutové zálohy MZ15. Jedná se o službu poskytovanou na stojícím stroji. Do chodu se uvádí pouze spalovací turbína, která se na základě požadavku pražského centrálního dispečinku dostane během několika minut až na plný výkon. Na pokyn centrálního dispečinku je elektrárenský blok provozu Červený mlýn také odstaven.

Služby poskytované provozovateli elektrizační soustavy ČR tvoří nezanedbatelný příjem Tepláren Brno. Díky těmto prostředkům jsme schopni dlouhodobě držet cenu tepla v Brně.

Máte zájem o další informace? Obraťte se na Vedoucího odboru obchodu s elektřinou a plynem:

Ing. Stanislav Plevák
Tel.: 545 162 216
E-mail: plevak@teplarny.cz

 

TIP pro fajnšmekry:

Provoz Červený mlýn můžete navštívit během dnů otevřených dveří. Nebo zkuste virtuální prohlídku z pohodlí Vašeho domova:

 

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace