Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czHistorie

Jak to všechno začalo?

Píše se rok 1923.
Po New Yorku se během své pracovní cesty prochází průkopník české energetiky a profesor na brněnské technice Vladimír List.
„Všiml jsem si, že z chodníku na jednom místě vystupuje pára. Dozvěděl jsem se, že je to pára z district heating, tedy z okrskového topení, a sice z Hell Gate,“ vzpomíná později List. Zvědavost mu nedala, šel se podívat přímo na místo. „Byla to stará vybrakovaná elektrárna, ze které zbyly jen kotle o nízkém tlaku, dodávající páru do potrubí. Nechtěl jsem věřit, že to může být rentabilní.“ Pokračoval v pátrání, zašel do Edison Company, které zařízení patřilo, a vyžádal si tam informace. Po návratu do Brna zjistil z výročních zpráv, kolik páry spotřebují brněnské textilky. „Byl jsem překvapen, že na tehdejším Cejlu, Radlasu a Dornychu je spotřeba páry na kilometr čtvereční vetší než v New Yorku,“ vypočítal List.

Věci se daly do pohybu, zpočátku zvolna.
V roce 1929 začaly práce na základech pro budoucí teplárnu Na Špitálce. Na svoji dobu výjimečně technicky složitá a velká stavba trvala pouhých 20 měsíců. Brňané se mohli v pravém slova smyslu nově nadechnout. „Přestalo kouřit 68 továrních komínů; tím současně odpadl dovoz paliva do těchto továren a odvoz popele z nich. Tehdejší teplárna ani nezamořovala Brno popílkem, neboť se v ní topilo hodnotným černým uhlím,“ vyzdvihl vizionářský profesor List.

Bylo 4. prosince 1930 a Brno díky němu začala hřát první teplárna v Československu.

Vladimír List (1877-1971)

 

Stavba teplárny Na Špitálce

Brněnská metropole byla na počátku 20. století významným střediskem textilního průmyslu. Působila zde řada významných textilních továren, které ke své výrobě neodmyslitelně potřebovaly elektřinu a teplo (v podobě páry). Tehdejší spotřeba páry dokonce převyšovala potřebu tehdejšího New Yorku. Neustále se zvyšující potřeba energií vedla textilní podniky k úvahám o výstavbě vlastních závodních elektráren. S efektivnějším řešením přišel profesor Vladimír List - a to s návrhem vystavět v Brně teplárnu s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny.

Důraz na parametry, ale i bezpečnost a spolehlivost

Aby nová teplárna nezaostávala za světovým vývojem, bylo důležité vyřešit základní schéma teplárny, stanovit její výkon, tlaky a teploty, se kterými budou kotle a turbíny pracovat. Po podrobném prostudování poměrů doma i v zahraničí byla proto vypsána mezinárodní soutěž na zařízení teplárny s tlaky co možná nejvyššími. Soutěž přinesla 9 alternativních řešení, k výběru budoucího dodavatele se však přistoupilo až ve druhém kole soutěže, ve kterém se rozhodovalo nejen na základě kotelního tlaku a teplotě páry, ale i bezpečnosti a spolehlivosti budoucího zařízení. Vítězné řešení budoucí teplárny v Brně se později dokonce stalo základem pro výstavbu dalších československých tepláren, které vznikly po druhé světové válce (Náchod, Olomouc, Dvůr Králové aj.).

Unikátní projekt

S výstavbou teplárny tohoto typu nebyly v tehdejším Československu žádné zkušenosti, proto byla ke konzultaci přizvána firma R. O. Mayer z Hamburku. Výkopové práce byly zahájeny 1. dubna 1929 na ulici Špitálka. Z důvodu nevhodného půdního složení musel být stavební pozemek zpevněn 7000 kusy pilotů o délce 7 až 9 m a průměru 25 cm. Výstavba teplárny se 4 kotli o celkovém výkonu 185 t/hod, se dvěma protitlakými turbínami a jednou kondenzační turbínou byla dokončena v rekordní době za pouhých 20 měsíců od zahájení prvních stavebních prací. Investiční náklady na realizaci této etapy činily 70 milionů Kčs. Protože Západomoravské elektrárny nedisponovaly dostatečným kapitálem pro tak rozsáhlý projekt, úvěr ve výši 50 milionů Kčs poskytla Zemská hypoteční banka moravská v Brně, a to za velmi výhodných úrokových podmínek.

Prvotní záměr se stal skutečností. Dne 4. prosince 1930 začala nová teplárna dodávat páru do osmi přilehlých textilek. Potrubí tehdy měřilo 5,6 kilometrů. Brněnská metropole se mohla pochlubit první teplárnou svého druhu v tehdejším Československu. Na svoji dobu byla teplárna špičkově zařízená. Obsahovala kogenerační technologii, která současně s teplem vyráběla elektřinu. Účinnost zdroje byla na svoji dobu ohromující - pohybovala se kolem 80 %, což bylo téměř třikrát více než u tehdejších elektráren a výtopen. 

Počet odběratelů rychle vzrůstal a postupně bylo možné odstavit na sedm desítek starých průmyslových výtopen a řadu lokálních topenišť v domech a bytech. Z centra Brna tak bylo postupně odstraněno 68 kouřících továrních komínů, což významně přispělo k ozdravení brněnského ovzduší. O 35 000 tun ročně kleslo množství paliva, které se vozilo do města, a ubylo popela k odvozu.  

Poválečný rozvoj

Od doby, kdy byly brněnské teplárny součástí Západomoravských elektráren, uplynulo mnoho času. Za tu dobu prošly řadou vlastníků, několikrát změnily svou právní formu i obchodní jméno, ale přes všechny tyto skutečnosti se poptávka po připojení na teplárenskou síť neměnila. Jeden po druhém se připojovali další odběratelé, mezi nimi obytné budovy, úřady, výrobní podniky i nemocnice. Tlak na nová připojení vyžadoval neustálé investice do budování nových zdrojů a rozšiřování tepelné sítě, až na současné 4 výrobní zdroje, které rozvádějí teplo soustavou dlouhou 192 km. Postupně byla pára, později také horká voda, přivedena do řady nově vystavěných městských částí, o jejichž zásobování se dnes Teplárny Brno starají.

Ke stažení:
Informační brožura vydaná při příležitosti 85. výročí spuštění teplárny na Špitálce: 85 LET Tepláren Brno (PDF)

 

Historické milníky

Zobrazit více

 

Teplárny Brno 1929 - 1930

Jak probíhala stavba teplárny Na Špitálce a pokládání prvních kilometrů potrubí se můžete podívat níže ve fotogalerii (snímky z let 1929-1930, archiv TB).

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace