Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czAktuality

Všechny aktuality

Teplárny Brno v létě nelení a pokračují také v modernizaci zdroje na Špitálce

03. 07. 2020

Mnohem šetrněji k životnímu prostředí budou vyrábět teplo dva nové kotle K2 a K3 na provozu Špitálka Tepláren Brno. Nahradí pár kotlů z padesátých let. Výrobní parametry nových kotlů splňují nejpřísnější emisní limity. „Celková investice činí zhruba 200 milionů korun. Produkce emisí oxidů dusíku poklesne na provozu Špitálka, kde jsme už vloni vyměnili hořáky u  největšího výrobního zařízení za ekologičtější, více než o třetinu,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Ing. Petr Fajmon, MBA. 

Špitálka, od jejíhož spuštění letos uplyne devadesát let, je nejstarším provozem Tepláren Brno. Její výrobní zařízení však postupně prochází výraznou modernizací, jejímž společným jmenovatelem v posledních letech je právě ekologie. „V ´rodném listu´ K2 a K3 je napsáno datum 2020, jde tedy opravdu o nejšpičkovější technologii, jakou si lze představit. V porovnání s již dosluhujícími vysokotlakými kotly, které byly původně určeny ke spalování uhlí a později přestavěny na plyn, mají zhruba poloviční výkon, ale více než devadesátiprocentní účinnost“, přiblížil výrobní ředitel TB Tomáš Weigner.

Modernizace Špitálky, ale i dalších velkých zdrojů Tepláren Brno umožňuje v souvislosti s vrcholící přestavbou rozvodné sítě na horkovodní efektivnější výrobu tepla. „Předimenzované technologie našich zdrojů byly přežitkem minulé doby. Spotřeba tepla v posledních třiceti letech mírně klesá, nejen kvůli stále teplejším zimám, ale také například kvůli masivnímu zateplování domů. Investicemi do modernizace se nám daří již 10 let stabilizovat cenu tepla a zároveň zajistit větší flexibilitu našich zdrojů“ uvedl finanční ředitel Přemysl Měchura.

Po nutných stavebních úpravách na Špitálce budou na podzim nové kotle (každý o přepravní váze 85 tun) do Brna dopraveny nákladními tahači z výrobního závodu Gunzenhausen v Německu. Do kotelny budou umístěny pomocí mobilního jeřábu přes „střechu“. Na Špitálce budou instalovány namísto původního čtvrtého kotle K27, který je již několik let mimo provoz a je nyní postupně demontován. Do plného provozu by se K 2 a K3 měly zapojit nejpozději od topné sezony 2021/22. 

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace