Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czAktuality

Všechny aktuality

85. výročí Tepláren Brno

12. 02. 2015

V letošním roce si Teplárny Brno připomínají 85. výročí svého vzniku. Historii teplárenství v moravské metropoli začal psát Ing. Vladimír List, profesor elektrotechnické fakulty na VUT v Brně, který se myšlenkou kombinované výroby tepla a elektřiny inspiroval již v roce 1923 během svého studijního pobytu v USA.

Provoz Špitálka – první z provozů naší společnosti, který se stal základním kamenem brněnského teplárenství vůbec – byl slavnostně spuštěn 4. prosince roku 1930. Již o devět let později Špitálka zásobovala párou 110 odběratelů, jejichž odběr odpovídal přibližně 12 % dnešních dodávek tepla. Brněnská teplárna bezesporu podpořila rozvoj textilních a strojírenských závodů, které pro své provozy potřebovaly páru i elektřinu. Pro Brno měla ovšem teplárna také velký ekologický význam, jejím uvedením do provozu se Brno zbavilo 68 továrních komínů. Již tenkrát se spalovalo velice kvalitní černé uhlí a o zachycení popílku ze spalin se staral moderní elektrický filtr. Teplárna byla v době svého zrodu po technické stránce podnikem světového významu a pomohla moravské metropoli vydobýt si přední místo mezi evropskými městy.

Během svého vývoje prošla společnost mnoha změnami. Postupně přibyly další velké výrobní zdroje, vybudovaly se desítky kilometrů nových rozvodných sítí, změnilo se portfolio zákazníků. Svou působnost Teplárny Brno rozšířily prakticky na celé území města Brna a staly se spolehlivým partnerem v komplexní dodávce tepla pro více než 90 000 domácností, firem a institucí.

Věříme, že 85 let, během kterých pro Brno vyrábíme teplo a elektřinu, svědčí o stabilitě, potřebnosti a důvěryhodnosti naší společnosti. Opíráme se o dlouholeté zkušenosti několika generací našich pracovníků, kteří svůj pracovní život zasvětili výrobě a distribuci tepla a elektřiny. Stavíme na tradicích, současně se však orientujeme na další rozvoj, abychom i do budoucna našim zákazníkům dodávali teplo spolehlivě, ekologicky a za pomoci špičkových technologií. Stáváme se moderní dynamickou společností, která reflektuje a udává současné trendy v energetice a dalších souvisejících oblastech našeho působení.

V roce 2015 si Teplárny Brno rovněž připomínají 10 let ode dne, kdy se stalo vlastníkem společnosti město Brno. Jako městská společnost cítíme závazek vůči městu, ve kterém působíme. Snažíme se být celospolečensky i ekologicky odpovědnou firmou, klademe důraz na efektivitu našich zdrojů a spolehlivé dodávky tepla našim zákazníkům.

Základní milníky brněnských tepláren:

1. 4. 1929   Zahájení výstavby teplárny na ulici Špitálka
4. 12. 1930   Teplárna na Špitálce zahajuje provoz a dodávky tepla
1963-1965   Zbudování špičkové výtopny v lokalitě Staré Brno
1966   Spuštění špičkové výtopny Červený mlýn
1974   Uvedena do provozu výtopna v Maloměřicích (provoz Brno-sever)
1992   Založení samostatné akciové společnosti Teplárny a.s.
1999   Po rekonstrukci provozu Červený mlýn vzniká nejmodernější zdroj TB
1. 10. 2005   Statutární město Brno se stává 100% vlastníkem Tepláren Brno, a.s.
1. 10. 2009   Teplárny Brno, a.s., se slučují se společností TEZA Holding a.s.
1. 10. 2013   Teplárny Brno, a.s. se slučují s dceřinou společností TB-služby, s.r.o.

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace