Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czAktuality

Všechny aktuality

Využíváme teplo z odpadu

04. 08. 2015

Také během letošní letní odstávky zůstává hlavním zdrojem, dodávajícím teplo do soustavy zásobování tepelnou energií v Brně, společnost SAKO Brno, a.s. Provoz je řízen centrálním dispečinkem Tepláren Brno, který je propojen s dispečinkem brněnské spalovny.

Systém výroby a distribuce tepelné energie v Brně je tvořen vzájemně propojenou soustavou parních a horkovodních sítí, která je napájena ze čtyř zdrojů tepla v majetku společnosti Teplárny Brno, a.s. Pátým tepelným zdrojem je zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) společnosti Spalovna a komunální odpady Brno, akciová společnost (SAKO Brno, a.s.).

Tepelná energie získaná spálením komunálního odpadu teplárnám umožňuje snížit spotřebu zemního plynu na ostatních zdrojích soustavy zásobování tepelnou energií (SZTE). Zemní plyn je využíván pouze pro doplnění výkonu tepelných zdrojů v případě potřeby. Tímto úsporným režimem, který budeme využívat až do začátku nové topné sezony, zajišťujeme efektivní provoz našich zdrojů po celý rok. Spolupráce se SAKO, a.s., tak napomáhá stabilizaci ceny tepla v Brně, která je od roku 2012 neměnná.

Celých 22 % tepelné energie distribuované tepelnými sítěmi TB je v současné době vyrobeno v ZEVO, které je mimo sezonu také hlavním zdrojem teplé vody pro město. Vzhledem k tomu, že 70 % komunálního odpadu v tuzemsku končí na skládkách, je jeho využití pro teplárenské účely více než smysluplné. Moderní a sofistikované technologie spalování odpadu nepředstavují žádné ekologické nebezpečí, pro zásobování teplem je využíván separovaný odpad a pracovníci spalovny sledují prostřednictvím detekčních zařízení i možné zdroje radiace. A tak díky obsahu popelnic na mnoha místech v Brně teče teplá voda.

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace