Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czAktuality

Všechny aktuality

Nová vyhláška teplo nezdražuje, jen spravedlivěji rozpočítává

05. 02. 2016

Šetřit či mrhat teplem na úkor ostatních už se v bytových domech tolik nevyplatí. Od 1. ledna platí nová vyhláška, která upravuje rozpočítávání tepla mezi jednotlivé domácnosti, které mají společný zdroj vytápění. Posiluje princip, že teplo uvnitř domu v konečném důsledku hřeje obyvatele všech bytů, zároveň by s ním ale nikdo neměl plýtvat.

Na větší účty se tak musí připravit dva typy odběratelů. Ti první dokážou celou zimu přečkat s kohouty nastavenými nejlépe jen proti zamrznutí. Těží totiž z toho, že jejich sousedé topí a jimi zaplacené teplo se k nim nakonec dostane přes stěny, podlahu a strop.

Ti druzí jsou pravý opak. Byt přetápějí nebo nechají teplo zbytečně unikat, spotřebu mají zkrátka výrazně vyšší než ostatní. Až dosud se na jejich plýtvání museli sousedé z velké části skládat. Podle nových pravidel je však výsledná faktura výrazně zabolí.

Pro každou domácnost vychází podíl na celkových nákladech z takzvané základní a spotřební složky. Základní složka se vztahuje k započitatelné podlahové ploše. Spotřební složka je potom podle poměrového měření, tj. podle údajů získaných pomocí RTN, kalorimetru atd. Vyhláška výrazně mění poměry těchto dvou složek a limity odchylek ve vyúčtování.

Dosud tvořila základní složka, podle rozhodnutí vlastníka, 40 až 50 procent celkových nákladů a odchylka od průměrných nákladů na metr čtvereční nesměla přesáhnout 40 procent. Nyní se základní složka podílí na celkových nákladech 30 až 50 procenty. Odchylka od průměrných nákladů tepla nesmí být menší než 20 procent směrem dolů, ale směrem nahoru může být dokonce proti průměru o 100 procent vyšší:

Výpočet je poměrně složitý a jsou pro něj vyvinuty speciální počítačové programy. Mnozí lidé mají každopádně strach, že teplo zdraží. Celková zaplacená suma za dům se díky vyhlášce ale nijak nemění. Největší část spotřeby teď zaplatí ti, kdo hodně protopí, a za které dříve dopláceli ostatní. Dá se čekat, že je vyšší účet přinutí kohoutky utáhnout, celková spotřeba tepla v domě klesne a nakonec na tom tak vydělají všichni.

Vyúčtování přichází obvykle v první polovině roku. Letos tak ještě bude teplo rozpočítáno podle původních pravidel za rok 2015. Důsledky nové vyhlášky pocítí lidé až za rok.

Rozpočítání tepla nabízejí jako službu i Teplárny Brno. Pokud máte zájem o bližší informace nebo o konzultaci, obraťte se na našeho kolegu Martina Brůnu: bruna@teplarny.cz.

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace