Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czAktuality

Všechny aktuality

Generální oprava spalovací turbíny v Teplárnách Brno

18. 04. 2016

Pracuje na podobném principu jako letecký proudový motor a podobně důkladná musí být také péče o její technický stav. Aby vše fungovalo bez závad, absolvuje od 21. března 2016 spalovací turbína včetně generátoru na Červeném mlýně generální opravu. Je rozplánována na pouhých deset týdnů, její příprava však trvala zhruba tři roky.

Takřka souběžně byly zahájeny i stavební práce na vybudování horkovodního propoje mezi Červeným mlýnem a Špitálkou, generální oprava na Červeném mlýně je totiž součástí projektu při rekonstrukci parní sítě na horkovodní v Brně. Transfer dodávek tepla mezi oběma provozy TB tak bude nyní probíhat v horké vodě. Na celkové délce 3,6 km nově vybudovaného propoje se tak podaří snížit ztráty tepla asi o 15 500 GJ/rok. „Při přechodu na horkou vodu se minimalizují ztráty tepla při distribuci, což ve výsledku přináší nezanedbatelnou úsporu ve spotřebě tepla našich zákazníků,“ zdůraznil generální ředitel TB Ing. Petr Fajmon, MBA. V průměru se po přepojení na horkou vodu pohybuje tato úspora v rozmezí 10 – 15 procent. Vzhledem ke zvažovanému snížení ceny tepla v Brně by tak zákazníci napojeni na systém centrálního zásobování teplem mohli v příštím roce ušetřit mezi 15 – 20 procenty v nákladech za teplo.

„Na špičkové kondici Červeného mlýna, špičkového provozu Tepláren Brno, závisejí mimo jiné dodávky tepla a teplé vody pro Žabovřesky, Královo Pole a v přechodných obdobích i do sídlišť Lesná, Líšeň a Vinohrady. A elektřina, která tady vzniká spolu s teplem při kombinované výrobě, ročně stačí pro potřebu sta tisíc průměrných domácností,“ doplnil generální ředitel Petr Fajmon.

Spalovací turbína na Červeném mlýně patří mezi nejsložitější technické zařízení klasické energetiky. Je výrobkem firmy Siemens, vychází z konstrukce turbín řady V 84 a V 94 a na Červeném mlýně byla instalovaná v 1998. V minulosti byly již provedeny dvě generální opravy, ta první v roce 2003 a druhá v roce 2009. Velká inspekce v letošním roce bude provedena v nejkratším možném čase, zahájení zkoušek a uvádění do provozu je plánováno v týdnu od 10. května.

Více v tiskové zprávě.

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace