Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czAktuality

Všechny aktuality

Červený mlýn slaví padesátiny (1966 - 2016)

02. 05. 2016

Historie provozu Červený mlýn se začala psát v roce 1965, kdy bylo rozhodnuto o výstavbě nového zdroje v Brně. Brno se v šedesátých letech rozrůstalo o nová sídliště a ta potřebovala teplo. Červený mlýn měl jako špičkový zdroj se čtyřmi horkovodními kotli zajistit zásobování teplem pro Lesnou, Žabovřesky a Královo Pole. Volba padla na pozemek v sousedství královopolské cihelny, protože měl dostatečnou plochu a napojení na železniční vlečku.

V roce 1966, právě před půlstoletím, výtopna zahájila provoz se dvěma kotli s celkovým výkonem 23,2 MW a druhé dva kotle o celkovém výkonu 116,2 MW přibyly v roce 1968. Jako palivo posloužilo severočeské prachové hnědé uhlí. Výtopnu propojil s teplárnou na Špitálce parní napáječ. V roce 1995 uhelný provoz na Červeném mlýně skončil. Nahradila ho modernější kombinovaná výroba tepla a elektřiny při spalování zemního plynu, takzvaný paroplynový cyklus. Nový projekt zohlednil zpřísněný zákon o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami.

Novému provozu ustoupil původní komín, který měřil 116 metrů. Byl odstřelen v prosinci 1995. Nutnost nepřetržitého zásobování teplem si vyžádala projekt rozdělit na dvě etapy. V první etapě stavby vznikl náhradní zdroj skládající se z horkovodní plynové kotelny se dvěma kotli o výkonu 2× 27 MW a z dočasné výměníkové stanice odebírající páru z parní sítě SZTE. Druhá etapa stavby znamenala vlastní rekonstrukci výtopny Červený mlýn a výstavbu paroplynového cyklu. Nově vzniklá teplárna zahájila provoz v roce 1999 s elektrickým výkonem 95 MWel a tepelným výkonem 140 MWt. Paroplynový cyklus tvoří plynová turbína 70 MW, spalinový kotel 100 MW a parní turbína 24 MW. Pro lepší ekonomii provozu a k prodloužení životnosti spalovací turbíny byl do technologie PPC vřazen akumulátor tepla s objemem 5 500 m3, se čtyřmi deskovými výměníky tepla.

  

Od roku 2003 se paroplynová teplárna Červený mlýn zařadila mezi poskytovatele podpůrných služeb pro českou přenosovou soustavu. Od začátku tohoto projektu vedli zúčastnění odborníci spor, jestli nebude takové využití plynu příliš drahé. Až čas ukázal, jak se teplárny rozhodly dobře. Současná výroba elektrické energie a poskytování služeb ČEPS je schopna dotovat výrobu tepla, což oceňují především naši odběratelé, kterým držíme již několik let stabilní cenu za ekologicky vyrobené teplo.

Paroplynový blok Červený mlýn je moderní pracoviště s vysokým stupněm automatizace. Většinu manipulací provádějí operátoři pomocí operátorské stanice nadřazeného řídicího systému Teleperm T2000. Ten umožňuje, aby trvalou obsluhu tohoto bloku zajišťovali pouze čtyři pracovníci.

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace