Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czAktuality

Všechny aktuality

Díky teplárnám se Brňanům lépe dýchá

27. 01. 2017

Zatímco mnoho obyvatel by mohlo vnímat vysoké kouřící komíny tepláren jako jednu z příčin špatné kvality ovduší či smogové situace, opak je pravdou. Většina z nich totiž spaliny vypouští do nadinverzních vrstev, tedy nad pomyslnou pokličku inverze. Navíc tyto centrální zdroje nahrazují tisíce lokálních topenišť, jejichž komíny by chrlily tuny prachu přímo do ulic a ještě více by zhoršovaly situaci s kvalitou ovzduší.

V Brně byla první teplárna na Špitálce spuštěna v roce 1930. Zahájení provozu umožnilo téměř okamžité odstavení 68 továrních komínů, což významně přispělo ke zlepšení kvality ovdzuší ve městě. K tomu, aby se Brňané mohli venku zhluboka nadechnout, přispívají zdroje brněnských tepláren dodnes.
Například v uplynulém roce Teplárny Brno investovaly desítky milionů korun do modernizace a ekologizace zdroje Brno-Sever, kde byly instalovány dva špičkové moderní horkovodní kotle. Technologicky vyspělé zařízení s nízkoemisními hořáky nahradilo původní, 30 let starý parní kotel, čímž došlo ke snížení emisí oxidů dusíku o 56 % při stejném objemu vyrobeného tepla.
Čistější vzduch přináší obyvatelům Brna i projekt výměny zastaralých parovodů za horkovody, který teplárny odstartovaly v roce 2010. Každý nahrazený kilometr parovodu moderním potrubím ušetří v Brně ročně 336 tun oxidu uhličitého. Po dokoncčení celého projektu to bude v součtu odpovídat ročním emisím více než 10 tisíc automobilů.

 

Teplárny přispívají ke snížení škodlivých dopadů smogu

Investice do ekologizace českých tepláren zmínil i ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek: „Díky masivním investicím se v posledních 4 letech podařilo zásadně snížit podíl velkých energetických a průmyslových zdrojů znečišťování na celkových emisích, rozhodujícími znečišťovateli jsou dnes v České republice především doprava a lokální topeniště. Na severu Moravy se k nim přidává také přeshraniční transport emisí z Polska.“

V porovnání s rokem 1990 dnes při výrobě 1 GJ tepla vypustí komíny tepláren do ovzduší méně než desetinu původního množství emisí síry, dusíku, oxidu uhličitého a prachu. Za uplynulé čtvrtstoletí tak v České republice klesla ekologická emisní zátěž dálkového zásobování teplem při vytápění domácností z tepláren i díky podobně výrazným úsporám ve spotřebě tepla přímo v domácnostech skoro dvacetkrát.

„Jeden rodinný domek se starým kotlem na pevná paliva vypustí do ovzduší stejně prachu jako modernizovaná teplárna při výrobě tepla pro tři sta bytů.“
Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR

Teplárny, které dodávají teplo do městských soustav zásobování teplem, jsou proto optimálním a ekologickým dodavatelem tepla bez příspěvku do smogu ve městech. Probíhající měsíční mrazivé období navíc prokázalo i jejich spolehlivost. Teplárny dodávají tepelnou energii a zajišťují pro více než 1,5 milionu domácností i další odběratele vysokou tepelnou pohodu i při současných dlouhotrvajících mrazech. Existence sítí dálkového vytápění jednoznačně přispívá ke snížení škodlivých dopadů smogu na obyvatelstvo České republiky.

Informace převzaty z Tiskové zprávy Teplárenského sdružení ČR ze dne 26. ledna 2017 (PDF ke stažení)

 

Dále by Vás mohlo zajímat:

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace