Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czAktuality

Všechny aktuality

Letos přibude více než pět kilometrů horkovodů

17. 02. 2017

Až 1000 korun v ročních nákladech na teplo ušetří brněnské domácnosti po přepojení z páry na horkou vodu, a protože od 1. 1. 2017 byla cena tepla snížena o 5 %, znamená to pro odběratele tepla další úsporu. Postupná náhrada parovodů horkovody spolu s optimalizací velkých zdrojů přináší efektivnější výrobu a distribuci tepla. Proto Teplárny Brno pokračují i letos již sedmou etapou rozsáhlé rekonstrukce parovodní sítě na horkovodní.

V tomto roce přibude více než 5 kilometrů horkovodů a přepojeno bude 32 odběrných míst. Pro letošní etapu rekonstrukce je vyhrazeno 275 milionů korun. „Nové rozvody, v nichž místo páry přenáší teplo voda, znamenají výrazné snížení ztrát, což zákazníci pocítí v úsporách nákladů za teplo, navíc jim horká voda rovněž umožňuje komfortnější regulaci tepla. Efektivnější distribuce tepla se však promítne i do nákladů tepláren. Spotřeba paliva může klesnout až o celou osminu. Uspořené desítky milionů korun pak lze použít pro stabilizaci ceny tepla,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Ing. Petr Fajmon, MBA.

Přechod na horkou vodu jako teplonosné médium znamená i značný ekologický přínos: při náhradě 1 kilometru parovodu za horkovod klesnou emise CO2 z plynové teplárny přibližně o 336 tun ročně.

S náhradou parovodů za horkovody začaly Teplárny Brno v roce 2010. Celkem bylo od zahájení rekonstrukce pára-horká voda v Brně přepojeno více než 350 odběrných míst, kde klesl odběr tepla v průměru o 11 procent, a vybudováno zhruba 28,5 kilometrů horkovodů. Horká voda v současnosti zásobuje teplem cca 70 % z celkového počtu 96 tisíc brněnských domácností využívajících výhod centrálního zásobování teplem, například v historickém jádru města, ve středu Brna v okolí ulice Kounicova či v lokalitě Ponavy a v Zábrdovicích.

 

Vybrané lokality, v nichž se v roce 2017 budou nahrazovat zastaralé parovody

Jakubské náměstí
Už na konci dubna bude dokončeno vybudování horkovodní přípojky pro objekty na Jakubském náměstí, kde se začalo stavět hned po začátku nového roku. Následně společnost Brněnské komunikace dokončí povrch komunikace.

Oblast ul. Koliště
Bez dopravního omezení se neobejde letos rekonstrukce plánovaná do oblasti Koliště – Obilní trh, která začne v dubnu a dokončena by měla být v říjnu 2017. Celková délka této trasy přesahuje 1,5 kilometru. V průběhu stavebních prací bude částečně omezen provoz na ulici Koliště a na Moravském a Žerotínově náměstí, a to zúžením o jeden až dva jízdní pruhy. Po celou dobu rekonstrukce však zůstane zachován obousměrný provoz. Motoristé budou moci využít objízdných tras vedených přes ulici Lidickou, Kounicovu, Veveří, Milady Horákové a Moravské náměstí. Součástí těchto prací je i rekonstrukce přípojky pro Janáčkovo divadlo.

Vyvedení výkonu z HVS SAKO Brno, a.s.
Pokračovat budou práce na připojení zdroje SAKO Brno k horkovodní síti, kdy z výměníkové stanice spalovny vyvedou Teplárny Brno dvě větve horkovodních napáječů pro Juliánov, Líšeň a Vinohrady.

Oblast parovodu JIH
Rekonstrukce čeká také oblast parovodu Jih. Zde práce proběhnou v hlubinném kolektoru pod ulicemi Nádražní, Vodní, Leitnerova a Křídlovická, takže se obejdou bez uzavírek ulic. Platit bude jen částečné omezení parkování u vstupů do kolektorů. Na výstupy z kolektorů budou navazovat venkovní výkopové práce v ulicích Křídlovická, Náplavka, Leitnerova, Vodní, Jircháře a Nádvorní. Zde je nutné počítat s omezením parkování a uzavírkami ulic Jircháře a část ulice Leitnerova. Objízdné trasy budou vedeny po ulicích Kopečná a Anenská.

 

Tisková zpráva ze dne 17. 2. 2017

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace