Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czAktuality

Všechny aktuality

Teplárny Brno spouští nový elektrodový kotel

21. 09. 2018

V areálu našeho teplárenského provozu Červený mlýn jsme zprovoznili nový elektrodový kotel, který využívá elektřinu pro produkci tepla. Kombinací paroplynové teplárny ve spojení s nedávno dokončeným systémem akumulačních nádrží tak vznikl zhruba po dvanácti měsících příprav v celorepublikovém měřítku naprosto ojedinělý projekt.

Díky novému zařízení budeme schopni využít přebytečnou elektrickou energii pro výrobu tepla, které pak můlže zůstat "uloženo" v akumulátorech k použití ve vhodnou dobu, jakou je například ranní nebo večerní špička. Mimo to bude elektrodový kotel sloužit jako záložní horkovodní zdroj, který posílí spolehlivost dodávek tepla do systému centrálního zásobování teplem.

V první fázi modernizace Červeného mlýna byla dlouhodobě nevyužívaná nádrž na lehký topný olej přebudována na akumulátor tepla, čímž došlo k navýšení akumulačních schopností zdroje. (O instalaci akumulační nádrže píšeme něco více v Projektech.) Následně jsme zahájili instalaci elektrodového kotle. Obě investiční akce spolu technologicky souvisí a jejich cílem je rozšíření spektra podpůrných služeb, které poskytujeme provozovateli české elektroenergetické přenosové soustavy (ČEPS).

Základním předpokladem pro správné fungování české elektrizační soustavy je rovnováha. Pokud je v síti elektřiny nedostatek, je nutné, aby ji některý ze spolupracujících zdrojů v řádu minut doplnil. Pokud je elektřiny nadbytek, je nutné, aby byla ze sítě odebrána. Nová technologie na Červeném mlýně nyní umožňuje obě tyto služby - díky elektrodovému kotli poskytujeme ke službě "doplnění" elektřiny do sítě nově právě také službu "odebrání" elektřiny, ve formě záporné minutové zálohy MZ -15.

Jak to funguje, vysvětluje výrobní ředitel TB, Ing. Václav Klíčník: "Při přebytku elektrické energie v elektrizační soustavě umožňuje elektrodový kotel velmi rychle odebírat přebytečnou energii ze sítě a ukládat ji do horké vody. Elektrické síti se tak ulehčí a vyrobená tepelná energie uložená do horké vody bude poté využívána v soustavě zásobování teplem ve městě Brně."

Horkovodní kotel od renomované norské společnosti PARAT Halvorsen AS vyniká vysokou rychlostí startu (z 0 MWe na 20 MWe do 5 minut) a účinností (99,9 %). Roční finanční přínosy instalace elektrodového kotle mohou být až 10 milionů Kč, celková investice vložená do výstavby, která činí 61 milionů Kč, je velmi dobře návratná. Elektrodový kotel brněnských tepláren o výkonu 20 MWe je v současnosti nejvýkonnějším zařízením svého druhu v tuzemsku.

Instalace elektrodového kotle krok za krokem:

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace