Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czAktuality

Všechny aktuality

Zabezpečujeme ekologické teplo pro Brno

12. 12. 2018

NAŠÍM POSLÁNÍM JE VÝROBA TEPELNÉ I ELEKTRICKÉ ENERGIE A ZAJIŠTĚNÍ SPOLEHLIVÉ DODÁVKY TĚCHTO ENERGIÍ NAŠIM ZÁKAZNÍKŮM. A PŘESTOŽE PRIMÁRNÍM PALIVEM PRO VÝROBU JE JIŽ PO MNOHO LET EKOLOGICKÝ ZEMNÍ PLYN, CO NEJMENŠÍ ZÁTĚŽ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ JE ZOHLEDŇOVÁNA I VE VŠECH DALŠÍCH AKTIVITÁCH.

V letošním roce jsme investovali do ekologizace cca 342,2 milionu korun. V této částce je zahrnuto například dokončení akumulace a instalace elektrodového kotle na provoze Červený mlýn. Vzniklo tak v tuzemsku ojedinělé technické dílo: přebytečná energie ze sítě se promění na teplo, které může být uchováno v akumulátorech (obdobně jako v obřích termoskách) k použití v ranní nebo večerní špičce.

Mezi další investice patří také navýšení horkovodního výkonu na Špitálce či výměna kotlů na lokálních zdrojích, ale především další etapa výměny zastaralých parovodů za horkovody.

Ta náleží od roku 2010 mezi nejdůležitější projekty s vlivem na zlepšení kvality ovzduší. S každým nahrazeným kilometrem potrubí ubude z ovzduší 336 tun CO2. Z celkového rozsahu 66 kilometrů rozvodů zbývá vyměnit ještě 26,3 kilometru. Století páry v Brně definitivně skončí v roce 2022, kdy by moravskou metropoli měla teplem zásobovat už jen čistě horkovodní síť.

Ekologizaci našich provozů se věnujeme systematicky. V minulých letech přinesla výrazné snížení emisí prachu instalace elektrofiltru na provozu Teyschlova v Brně-Bystrci. Předloni náhrada zastaralého kotle na provozu Brno-sever v Maloměřicích dvěma špičkovými kotly splňujícími všechny zpřísněné emisní limity zase výrazně snížila emise SO2 i emise oxidů dusíku. Zapojení těchto horkovodních kotlů navíc umožnilo udělat definitivní tečku za mazutovým hospodářstvím a zlikvidovat veškeré rezervní zásoby mazutu v nádržích na provozu Brno-sever. (Mazutem se v Brně však přitápělo naposledy v roce 2011, od té doby se na zdroji spaluje výhradně zemní plyn.)

Teplo a elektřinu poskytujeme Brnu bezmála 88 let. „Právě kombinovanou výrobou a distribucí těchto energií navíc zajišťujeme ekologické a efektivní nakládání se základními energetickými zdroji,“ upřesnil generální ředitel Ing. Petr Fajmon, MBA.

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace