Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czRozšíření systému akumulace tepla na provoze Červený mlýn

Během období od června 2017 do února 2018 vzniklo na našem teplárenském provozu Červený mlýn ojedinělé technické dílo. Nevyužívaný zásobník na lehký topný olej jsme přebudovali na druhou akumulační nádrž, čímž vznikl největší systém akumulace tepla do horké vody v ČR. Akumulátory mají celkový objem 9 900 m3 a lze v nich ukládat až 345 MWh tepelné energie. Toto množství dokáže pokrýt denní tepelnou potřebu přibližně 17 tisíc domácností.

Jak si představit takový akumulátor tepla? Jsou to vlastně něco jako obří termosky. V nich je možné uskladnit ohřátou vodu, kterou soustava zásobování teplem v danou chvíli již není schopna odebrat. Následně ji lze využít v okamžiku, kdy bude potřeba. Tepelná energie tak je ukládána do akumulačního systému především v době poklesu odběru tepla (např. v noci) a vybíjena v dobách špičkového odběru (např. v ranní špičce). "V průběhu dne se spotřeba tepla mění, ráno je největší, během dne klesá, a navečer opět stoupá. Jakmile kotle v ranní špičce nastartujete na optimální dodávku, nebylo by efektivní je během dne či v noci omezit. S možností uložit teplo do akumulátorů se tak výrazně zvýši efektivita celé soustavy,“ uvádí k problematice generální ředitel Tepláren Brno, Ing. Petr Fajmon, MBA. Rozšířený systém akumulace tepla nám umožní využívat všechny naše zdroje s maximální efektivitou, což zároveň zvýší spolehlivost soustavy.

Jak konečná instalace prvků vestavby nádrže a vrchlíku probíhala, se můžete podívat ve videu:

Využití akumulace při poskytování podpůrných služeb ČEPS

Spolu s právě probíhající instalací elekrodového kotle nám systém v budoucnosti umožní rozšířit pásmo podpůrných služeb, které poskytujeme pro energetickou přenosovou soustavu. Podpůrné služby zajišťují rovnováhu elektrických přenosových sítí. V případě nerovnováhy v elektrické síti její provozovatel (společnost ČEPS, a.s.) aktivuje podpůrné služby a ty zajišťují obnovení výkonové rovnováhy. To znamená, že v každý okamžik musí být vyrobeno tolik elektrické energie, kolik je spotřebováno. Pokud tento předpoklad není naplněn, může to způsobit problémy jak distributorům, tak v důsledku i samotným odběratelům. Náš provoz Červený mlýn je jedním z vybraných zařízení v ČR, která pomáhají rovnováhu v síti udržet. Akumulátory tepla nám v brzké době pomohou při využívání nového elektrokotle - ten nám primárně pomůže rozšířit spektrum služeb pro ČEPS, nicméně teplo vyrobené z tohoto zařízení využijeme do soustavy centrálního zásobování, případně dočasně uložíme v akumulátorech.

Více o projektu instalace elektrokotle se dozvíte zde: Instalace elektrodového kotle na provoze Červený mlýn

Vedení společnosti se rozhodlo dlouhodobě nevyužívanou nádrž na LTO o objemu cca 4400 m3 přebudovat na druhý akumulátor tepla v roce 2016. Přestavbě předcházely pevnostní výpočty, defektoskopické zkoušky, projektování, úpravy a jednání s vlastníkem licence na patentem chráněné vestavby akumulátoru. Samotná rekonstrukce byla zahájena v červnu 2017. Vestavba nového akumulátoru je stejné konstrukce jako v původním akumulátoru. Výhodou je, že podle potřeby lze využívat obě nádrže současně, ale i jednotlivě. 

  


Provoz Červený mlýn akciové společnosti Teplárny Brno je učebnicovým příkladem dobře navržené a fungující paroplynové teplárny. Zdroj, který byl komerčně zprovozněn v září 1999, umožňoval od počátku kromě spalování dvou druhů paliv i akumulaci tepla v beztlakovém teplovodním akumulátoru tepla. V souvislosti s rozvojem energetického trhu po roce 2000 se schopnost zdroje hospodárně řešit problémy rozdílných potřeb denních dodávek elektřiny a tepla ukázala jako maximálně efektivní. Od roku 2004 blok zahájil poskytování podpůrných služeb (PpS) a byl realizován projekt výstavby by-passového komína, který umožnil provoz plynové turbíny v jednoduchém plynovém cyklu a poskytování rychle startující dispečerské zálohy. Nádrž původního akumulátoru o objemu 5 500 m3 umožňovala přechodně uložit až 190 MWh tepelné energie, přičemž rychlost nabíjení dosahovala 30 MW/h a vybíjení 20 MW/h. Díky těmto parametrům bylo možné i s teplárenským zdrojem, jehož provoz je závislý na klimatických podmínkách, poskytovat podpůrné služby pro přenosovou soustavu ČR a v celodenním pásmu využívat energii vyrobenou v paroplynovém bloku.

>> Zpět na Projekty

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace