Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czTeplárny Brno 1929-1930

Jak to všechno začalo?

Píše se rok 1923. Po New Yorku se během své pracovní cesty prochází průkopník české energetiky a profesor na brněnské technice Vladimír List. „Všiml jsem si, že z chodníku na jednom místě vystupuje pára. Dozvěděl jsem se, že je to pára z district heating, tedy z okrskového topení, a sice z Hell Gate,“ vzpomíná později List. Zvědavost mu nedala, šel se podívat přímo na místo. „Byla to stará vybrakovaná elektrárna, ze které zbyly jen kotle o nízkém tlaku, dodávající páru do potrubí. Nechtěl jsem věřit, že to může být rentabilní.“ Pokračoval v pátrání, zašel do Edison Company, které zařízení patřilo, a vyžádal si tam informace. Po návratu do Brna zjistil z výročních zpráv, kolik páry spotřebují brněnské textilky. „Byl jsem překvapen, že na tehdejším Cejlu, Radlasu a Dornychu je spotřeba páry na kilometr čtvereční vetší než v New Yorku,“ vypočítal List.

Věci se daly do pohybu, zpočátku zvolna. V roce 1929 začaly práce na základech pro budoucí teplárnu Na Špitálce. Na svoji dobu výjimečně technicky složitá a velká stavba trvala pouhých 20 měsíců. Brňané se mohli v pravém slova smyslu nově nadechnout. „Přestalo kouřit 68 továrních komínů; tím současně odpadl dovoz paliva do těchto továren a odvoz popele z nich. Tehdejší teplárna ani nezamořovala Brno popílkem, neboť se v ní topilo hodnotným černým uhlím,“ vyzdvihl vizionářský profesor List

Bylo 4. prosince 1930 a Brno díky němu začala hřát první teplárna v Československu.

Vladimír List (1877-1971)

 

Stavba teplárny Na Špitálce

Na svoji dobu byla teplárna špičkově zařízená. Obsahovala kogenerační technologii, která současně s teplem vyráběla elektřinu. Účinnost zdroje byla na svoji dobu ohromující - pohybovala se kolem 80 %, což bylo téměř třikrát více než u tehdejších elektráren a výtopen.

Dílo vzniklo v rekordní době 20 měsíců a 4. prosince 1930 začala nová teplárna dodávat páru do osmi přilehlých textilek. Potrubí tehdy měřilo 5,6 kilometrů. Počet odběratelů rychle vzrůstal a postupně bylo možné odstavit na sedmdesát starých průmyslových výtopen a řadu lokálních topenišť v domech a bytech. O 35 000 tun ročně kleslo množství paliva, které se vozilo do města, vyčistil se vzduch, ubylo popela k odvozu.

Jak probíhala stavba teplárny Na Špitálce a pokládání potrubí se můžete podívat níže ve fotogalerii (snímky z let 1929-1930, archiv TB).

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace