Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czTiskové zprávy

Všechny tiskové zprávy

Ani letos nebudeme zdražovat

06. 12. 2013

Cena tepla zůstane v Brně pro příští rok stejná. Společnost Teplárny Brno neplánuje pro rok 2014 její zvýšení ani pro brněnské domácnosti, ani pro své obchodní partnery. „Už vloni jsme avizovali, že stabilizaci ceny tepla považujeme za náš hlavní úkol. Jsme rádi, že jsme dodrželi slovo a že již třetím rokem udržíme cenu na stejné úrovni,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Cena tepla pro rok 2014 zůstane zákazníkům, kteří odebírají teplo z výměníkových stanic a plynových kotelen Tepláren Brno, zachována ve výši předchozích dvou let, tedy průměrně 580 Kč/GJ bez DPH.

Podle informací Teplárenského sdružení bude vývoj ceny tepla opět v příštím roce záviset na druhu používaného paliva. Zejména u tepláren spalující hnědé uhlí lze očekávat nárůst ceny do 3%, ostatní teplárny budou zdražovat minimálně. Přestože většina ostatních tepláren v letošním roce zdražovala v průměru o 2 až 7 procent, TB cenu již druhým rokem držely.

Stabilizovat cenu se Teplárnám Brno daří díky řadě opatření, která v posledních dvou letech již přijaly a která průběžně připravují.  Přestože tak například nečekaně v posledních týdnech došlo k zásadní změně kurzu koruny a malé zdroje, které nakupují zemní plyn, mohou mít problémy udržet původně slibované ceny, odběratelé Tepláren Brno nemusejí mít obavy. Vzhledem k výhodným smluvním podmínkám se svými dodavateli plynu totiž mají Teplárny Brno již pro fiskální rok 2013/2014 nakoupeno zhruba 91 procent zásob. Mezi další opatření pomáhající ke stabilizaci ceny patří snižování provozních nákladů společnosti i zvyšování tržeb, zejména pak z prodeje podpůrných služeb ČEPS a prodeje silové elektřiny. Jako velmi výhodná se ukazuje spolupráce se společností SAKO spalující komunální odpad, která se stává primárním zdrojem energie při letním provozu tepelné soustavy. Značným přínosem pro stabilizaci ceny je pak také pokračující výměna zastaralých parovodů za efektivní horkovody, které nejenže minimalizují ztráty tepla při přenosu, ale především přináší zákazníkům úspory ve výdajích za teplo. Výhodnost nabídky a ceny tepla od TB potvrzuje i několik desítek nově připojených zákazníků, jako jsou například klinika ICRC při Fakultní nemocnici u sv. Anny či nejvyšší budova ČR AZ Tower, s celkovým odběrem asi 56 000 GJ. „V loňské topné sezóně, tj. od října 2012 do září 2013 jsme prodali i více tepla, a to o 3 %. Cenu tepla v roce 2014 chceme udržet na úrovni předchozích dvou let,“ uvedl generální ředitel Petr Fajmon.

Ze srovnání cen tuzemských tepláren spalujících zemní plyn vyplývá, že průměrná cena na 1 GJ za rok 2013 je asi 687 Kč s DPH. Teplárny Brno s cenou 667,92 s DPH jsou tak téměř o 20 Kč na 1GJ levnější.

Srovnání vývoje cen energií na trhu ČR

Dle zobrazeného grafu je cena tepla Tepláren Brno za posledních 7 let stabilní. O ceně zemního plynu nebo ceně elektrické energie totéž prohlásit nelze. Od roku 2008 narostla cena plynu o více než 40%. V květnu 2013 sice došlo na maloobchodním trhu k poklesu ceny zemního plynu, avšak v důsledku oslabení koruny nelze očekávat, že by šlo o dlouhodobý trend. Také cena elektřiny se za srovnatelné období zvýšila, a to téměř o 20%. Přestože je však cena tepelné energie ze 70% tvořena nákupní cenou zemního plynu, nemělo zvýšení ceny plynu za následek zvýšení ceny tepla TB. Stabilizace ceny tepla svědčí o dobře prováděných úsporných opatření na straně Tepláren Brno (snižování ztrát po přechodu na horkou vodu, dodávka tepla ze společnosti SAKO, prodej elektřiny a podpůrných služeb v elektrizační soustavě).

Srovnání ceny tepla z různých zdrojů

I když s rozvojem různých technologií přibývá možných způsobů, jak vytápět, cena tepla z centrálního zásobování zůstává stále výhodná. Především proto, že centrální teplo není jen účet za plyn, ale komplexní služba. V ceně CZT jsou tak započteny například i náklady na pořízení zdroje, jeho obsluhu či údržbu stejně jako ceny elektrické energie, spotřeba studené vody a v neposlední řadě náklady na pravidelné zákonné revize či další opravy a údržba.

Modelový příklad vytápění panelového domu:

Zdroj: Invicta BOHEMICA, s.r.o.

Tabulka obsahuje všechny položky pro stanovení ceny tepla tak, jak jsou obsaženy v cenovém rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. V tabulce uvedené ceny tepla pro jednotlivé zdroje jsou srovnatelné. Zákazníci TB, a. s., odebírají pouze teplo a o nic dalšího se nemusejí starat. U všech ostatních zdrojů jsou uvedeny nutné náklady na pořízení a provozování zdroje včetně finančních služeb (úroků – ceny peněz). Z tabulky vyplývá, že úroveň celkové ceny tepla z alternativních zdrojů je zhruba o 10% vyšší. Pokud tedy některé nabídky prodejců uvádějí nižší cenu než od tepláren, jedná se pouze o cenu za plyn či elektřinu, ale částka již nezahrnuje další náklady, které je nutné do konečné ceny teply započítat.

Dosavadní průběh letošní topné sezóny

S dodávkami tepla začaly Teplárny Brno letos vzhledem k výraznému ochlazení a poklesu průměrných teplot ve středu 18. září. Teplo tak začalo do radiátorů proudit o tři dny dříve než vloni. Na rozdíl od minulého roku však letos dodávky nebyly od zahájení topné sezóny přerušeny. Dosavadní vývoj topné sezóny je však příznivější, například listopadové teploty byly průměrně o 1 – 2 °C nižší než vloni. Loňská topná sezóna byla z celkového pohledu prodeje tepla průměrná. Výjimečná byla počtem topných dnů a konečným datem ukončení. Kvůli výraznému ochlazení na konci května bylo totiž nutné znovu zprovoznit tepelné zdroje. Definitivně byly ukončeny pak dodávky tepla až 4. června 2013.

Výsledky hospodaření

Za účetní období 2012/2013 vytvořily Teplárny Brno hospodářský výsledek v částce asi 118 mil. Kč a překročily tak výsledek hospodaření za účetní období 2011/2012 o 55 %.

Příští rok očekávají Teplárny Brno investice v řádu stovek milionů Kč, které budou především určeny do rekonstrukce zastaralých parovodů a rekonstrukce zdrojů TB, a. s., aby distribuce tepla Brňanům byla co neefektivnější a reálné úspory se zobrazily ve výdajích za teplo. 

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace