Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czTiskové zprávy

Všechny tiskové zprávy

Vyhodnocení topné sezóny

26. 06. 2013

Máme za sebou netradiční topnou sezónu

Opožděný start, ale potom nečekaně silný finiš. Tak by možná popsali průběh letošní zimy sportovní redaktoři. Zatímco podzim byl teplý, ještě počátkem dubna ležela moravská metropole pod závějemi sněhu, a dokonce i na začátku června některé radiátory hřály. Přesto byla celkově topná sezóna průměrná a lidé se větších výdajů za teplo bát nemusejí.   

Podruhé za posledních deset let ukončily Teplárny Brno topnou sezónu až na začátku června. „Po nástupu pěkného počasí se opět výrazně ochladilo, a proto jsme museli zhruba po měsíci přerušení opětovně od 23. května zprovoznit tepelné zdroje pro dodávky tepla k vytápění, “ připomenul vývoj topné sezóny provozní ředitel Tepláren Brno Igor Šesták. Oficiální topná sezóna skončila 31. května, přesto kvůli nízkým teplotám vytápěly Teplárny Brno byty odběratelů, kteří si o to požádali, i na začátku červnaS ohledem na opětovné zvýšení průměrných denních venkovních teplot byly definitivně ukončeny dodávky tepla 4. června 2013.

Letošní topná sezóna byla ve srovnání s dlouhodobým teplotním normálem průměrná, ve srovnání s minulou topnou sezónou o půl stupně chladnější. Studenějším měsícem byl především březen, teplejším listopad. Nejchladnějším jarním dnem byl 23. březen s průměrnou denní teplotou  - 3,8 stupňů. V porovnání s 23. březnem 2012 byla dodávka tepla do soustavy dvakrát vyšší. Ale právě studený březen „vyrovnal“ listopad s nadprůměrnými venkovními teplotami. „Teplárny Brno prodaly letos zhruba stejné množství tepla jako za loňskou topnou sezónu. Ačkoliv byla topná sezóna, co se vývoje počasí týče, netradiční, z pohledu celkových hodnot šlo o naprosto průměrnou topnou sezónu,“ vysvětlil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. V porovnání s předchozí topnou sezónou bylo v té letošní celkem o 10 topných dní více.

Topnou sezónu 2012 – 2013 zahájily Teplárny Brno 21. září 2012 a hned po pěti dnech dodávky přerušily. K obnovení dodávek došlo 5. října 2012 a přerušovalo se nejdříve za poslední tři roky – již 24. dubna 2013. Letošní topná sezóna nebyla výjimečná počtem topných dnů, ale datem ukončení vytápění 4. června.   

Toho, že kvůli netradičnímu počasí budou muset sáhnout výrazně hlouběji do peněženky, se tedy Brňané připojeni k centrálnímu zásobování teplem obávat nemusejí. Teplárny Brno totiž pro letošní rok na rozdíl od jiných měst nezvyšovaly proti loňsku cenu tepla. „Ani nezvykle chladné jaro nemusí ještě přinést zvýšené platby za teplo v roce 2013. Fakturační cyklus pro domácnosti je za kalendářní rok, konečné vyúčtování tepla tedy ještě ovlivní podzim,“ doplnil Fajmon.

Topná sezóna a základní ukazatele

 Ve srovnání s loňskou topnou sezónou Teplárny Brno: 

Topná sezóna versus platby za teplo

Začátek a konec topné sezóny neboli otopného období stanovuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., podle které otopné období začíná 1. září a končí 31. května. Většina odběratelů ovšem platí svůj účet za teplo jednou ročně, a sice za kalendářní rok. Prodej tepla za rok 2013 očekáváme na úrovni roku 2012. Náklady na vytápění a ohřev teplé vody pro běžnou domácnost se spotřebou 40 GJ/rok by tak mohly zůstat na přibližně stejné úrovni. Cena tepla pro rok 2013 se neměnila, od 1. ledna ale došlo k navýšení sazby DPH pro teplo ze 14 na 15 procent.  Případný meziroční nárůst z důvodu vyšší DPH bude v řádu stokorun. 

Čím se teplárny musejí řídit

Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se odvíjí od průměrných denních teplot venkovního vzduchu a prognózy počasí dle ČHMU. Dodávka tepelné energie se zahájí, když průměrná denní teplota venkovního vzduchu poklesne pod 13°C ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat zvýšení této teploty.

Letní provoz Tepláren Brno

Po skončení topné sezony zůstal v provozu dle potřeby soustavy horkovodní kotel na provoze Červený mlýn a také SAKO Brno. Již podruhé je hlavním tepelným zdrojem v letní odstávce SAKO Brno, a. s.

Provoz je řízen centrálním dispečinkem Tepláren Brno, který je propojen s dispečinkem SAKO. Hlavním zdrojem tepelné energie je teplo, vyráběné spalováním odpadu, který je produkován ve městě Brně a jeho okolí. Zemní plyn bude využíván minimálně, pouze pro doplnění výkonu tepelných zdrojů v případě potřeby. Provozy Tepláren Brno jsou v záloze a v případě potřeby mohou dodat tepelnou energii dle požadavků odběratelů. Popsaný režim provozu bude využíván po celé letní období. 

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace