Odstávky a výkopové práce:

Menu

Nonstop havarijní služba: 545 161 545

Ústředna: 545 161 111

mail@teplarny.czTiskové zprávy

Všechny tiskové zprávy

V Urban centru jsou vystaveny návrhy na novou podobu parku Hády

03. 08. 2017

Vydáno 2. 8. 2017, Brno
Tiskové středisko MMB

Studenti z brněnských univerzit sdružení pod iniciativou Studentské Brno chtějí změnit bývalé odkaliště mezi Vinohrady a Líšní na městský park vhodný k rekreaci a volnočasovým aktivitám. Ve spolupráci s městem Brnem vyhlásily Teplárny Brno, které jsou vlastníky části dotčeného území, architektonicko-krajinářskou soutěž na možnou podobu území. Návrhy jsou od 3. do 25. srpna vystaveny v Urban centru.

„Se studenty se již dlouhou dobu pravidelně potkávám, připravuji konkrétní projekty na rozvoj města a oceňuji tento jejich nápad na zvelebení této dlouhodobě zanedbávané lokality. Díky vyhlášené architektonicko-krajinářské soutěži věřím, že se brzy dočkáme nové podoby území, kde vznikne jeden z největších parků v Brně, který bude časem obyvatelům města sloužit k relaxaci,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

„Aktuálně je ve vzájemné spolupráci s vítězným týmem zapotřebí dopracovat studii do fáze řádné projektové dokumentace k územnímu řízení a následně realizační projektové dokumentace. Na realizaci se budou podílet sami studenti a obyvatelé dotčených městských částí, díky jejichž pomoci tak bude vznik parku komunitní záležitostí. Vedení města a Tepláren je připraveno podpořit tento projekt finančně,“ řekl náměstek primátora Petr Hladík.

Do architektonicko-krajinářské soutěže se mohl zapojit jakýkoliv tým z univerzitních studentů a navrhnout novou podobu parku. „Najít využití pro lokalitu na Hádech jsme chtěli již dlouho. Projekty, s nimiž nás oslovily v minulosti různé subjekty, se ale nakonec ukázaly jako neproveditelné. Studenti však přišli s jasnou vizí, která vycházela z dané lokality,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. „Ze soutěže vzešly kvalitní studie, které se nám líbí,“ dodal Fajmon s tím, že Teplárny Brno jsou připraveny i nadále realizaci projektu aktivně podporovat.

Nevyjasněné majetkové vztahy částečně předurčily podmínky vypsané soutěže. V budoucím parku není možné například umístit stavby trvalého charakteru. Jednou z hlavních podmínek bylo také citlivé využití plochy určené pro změnu i s ohledem na okolní krajinu blízkého lomu Hády a okolí.

„Je výborné, že se na tvorbě parku podílí studenti. Přináší do něj nový neotřelý pohled a získávají zkušenosti do svého života a budoucího zaměstnání. Jediné, co jsme po studentech chtěli, bylo to, aby respektovali podloží, které se nachází pod několikametrovou vrstvou zeminy, a neprováděli zde žádný její významný přesun. Zároveň jsme dbali na zachování přírodního rázu,” řekl Michal Hořínek, který je ambasadorem Studentského Brna.

Do soutěže se přihlásilo přes 60 studentů a finální podklady odevzdalo 6 týmů složených z různých univerzit.
V polovině července proběhlo hodnocení šesti studentských návrhů třináctičlennou odbornou komisí, kterou tvořili zástupci Tepláren Brno, docenti z MENDELU nebo VUT a odborníci z praxe (například z Veřejné zeleně města Brna, Lesů města Brna nebo přímo i z kanceláře architekta města Brna). Zastoupena byla i městská část Brno-Vinohrady a Magistrát města Brna.

„Nápad na přeměnu neudržované lokality na přírodní park Mendelova univerzita podporovala již od začátku četnými odbornými konzultacemi a pomocí při odborných průzkumech v lokalitě. To, že se studenti Mendelovy univerzity mohou v rámci výuky přímo zapojit do tvorby parku a námi předávané teoretické znalosti nejenom zkusit aplikovat do promyšlené konkrétní studie, ale pomoci i při samotné realizaci, je pomyslnou třešničkou na dortu a jsme rádi, že MENDELU dokáže pro praxi připravit takto konkurenceschopné absolventy,“ dodal prorektor Mendelovy univerzity a předseda hodnotící komise Martin Klimánek.

V letošním roce již celou lokalitu o rozloze 21 ha studenti kompletně vyčistili od černých skládek. Pod dozorem odborníků Mendlovy univerzity zmapovali celou lokalitu vč. stavu stromů. V místě chtějí zajistit trvalou údržbu, aby se zde odpad znovu nehromadil.

Největší park v Brně by měl začít vznikat již v zimě, a to postupně v několika odborně řízených etapách, do kterých chce magistrát a městská část Brno-Vinohrady zapojit i veřejnost. Na samotnou realizaci budou dohlížet odborníci z Mendelovy univerzity v Brně. Na výstavě soutěžních návrhů v Urban centru se návštěvníci mohou se všemi studiemi důkladně seznámit a také v rámci Ceny veřejnosti s odměnou 5.000 Kč hlasovat pro návrh, který je nejvíce zaujme.

„V nejbližších dnech a týdnech připravuje Studentské Brno společně s magistrátem a Teplárnami Brno veřejné hlasování o název parku. Hlasovat lze na www.parkhady.cz nebo přímo na výstavě,“ dodal náměstek primátora Petr Hladík.

Výsledky soutěže:
1. místo – Bc. Sebastian Loder, Bc. Nina Krajčírová, Bc. Vojtěch Urban, Bc. Peter Mezei, Bc. Veronika Očadlíková
2. místo – Jan Schleider, Adam Kořistka, Alena Mynarčíková
3. místo – Martin Horký, Martina Bláhová, Jan Waldhauser

 

Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 162
www.brno.cz

Tisková zpráva

Máte zájem o aktuální informace?

Napište prosím číslo dva:

brno nckcr iso-27001 iso-9001 iso-14001 iso-50001
ohsas_18001 bp Teplárenského sdružení ČR šalina
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace